• https://www.facebook.com/yedikedi
  • https://www.twitter.com/SsszMzhDergisi

İyi, güzel, faydalı paylaşımlar

Faydalı olabildiysek ne mutlu

Pıroplemler

Bildiğiniz problemlerden değiller.

1) Bir kutuda 12 çay bardağı vardı. 8 tanesi kırıldı. Annem kızdı ama dövmedi. Akşam olunca babama söyledi. Babam "Çocuğa bardak kolisi verirsen olacağı bu." dedi. Anneme sinirlendi ama beni dövdü. Bu nasıl iştir?

2) Ali'nin 38 lirası vardı. 19 lirasını harcadı. Bakkal, Ali'nin 19 lira harcadığını Ali'nin babasına yetiştirdi. (Ona neyse.) Babası Ali'ye kızdı. Bir günde o kadar para harcanmaz dedi. Elindeki parayı aldı. Ali bakkalın camını taşlasa haklı mıdır?

3) Arda'nın babası 26, annesi 32 yaşında. Arda annesi ile babasının yaşlarını toplayamıyor. Çünkü Arda'nın babası 7 yıldır 26 yaşında. Arda babasının ölümünü unutamıyor mu, unutmuyor mu?

4) A şehrinden yola çıkan bir araç saatte 200 km hızla bir yere gidiyordu. Radara yakalandı. Polis laf olsun diye nereden geldiğini sorunca sürücü A şehrinden geldiğini söyledi. Polisler adama garip garip baktılar. Haklılar. A diye şehir ismi olur mu?

5) Bir işçi bir duvarı 10 günde yapıyor. 2 işçi olduklarında duvar yine 10 günde bitiyor. 3 işçi olunca yine 10 günde. Çünkü adam çoğaldıkça çene de çoğalıyor. Ne olacak bu duvarın hâli?

6) Annem 5 düzine kurabiye yaptı. 2 düzinesini yedik. Neden düzine olarak yapıyorsun anne, neden düzine düzine yiyoruz. Senin de mi bize gıcığın var?

7) Benim 13 kalemim var. Ela'nın kalemlerinin sayısı benim kalemlerimin sayısından 28 fazladır. Öte yandan Faruk'un hiç kalemi yok. Aslında vardı. Ama Faruk bütün kalemlerini okulun daha ilk haftasında aça aça bitirdi. Şimdi benden kalem isteyip duruyor. Versem mi vermesem mi?

8) Bir simitçi tanesini 50 kuruştan aldığı simitleri 1.5 liradan satıyor. Günde 24 simit sattığına göre simitçinin asıl mesleği ne olabilir?

9) Annem 75 lira ile pazara çıktı. 23 liraya terlik, 35 liraya kazak, 12 liraya bulaşık deterjanı aldı. İyi de şimdi biz bir hafta ne yiyeceğiz?

10) Bir cadde üzerine 5 metre arayla 70 direk dikiliyor. İyi ama bu israf değil mi?

11) Bir bakkal akşama kadar 89 kola ve 12 ayran satıyor. Ayıp yahu. Kola aslında içecek bile değil. Hal böyleyken millet neden ayran içmez de kola içer?

12) Emre'nin babası 1600 lira maaş alıyor. Kaan'ın babasının maaşı ise Emre'nin babasının maaşının 3 katının 800 lira fazlasıdır. Emre'nin babası geçim sıkıntısı çekmiyor. Burak'ın babası ise tüm bankalara borçlu. Bi de Kaan biz zenginiz diye Emre'ye artislik yapıyor. Döveyim mi?

13) Bir ahırdaki at, inek ve tavukların ayaklarının sayısı 98'dir. Bize bu bilgiyi getireni ise yakalarsam döveceğim. Yahu ayakları sayacağına hayvanları saysana! Ayrıca atla, inek neyse de tavukları bari kümese koy. Sonra ülkede hayvancılık bitik! Sensin bitik. Haksız mıyım?

14) Ahmet babasından ayda 250 lira harçlık alıyor. Gelmiş 34 yaşına. Ayıp denen bi şey var. Bak Selim amcanın oğlu Faruk'a. Daha 11 yaşında ama hafta sonları marangoz dayısının yanında getir götür işleri yapıyor. Faruk'un adam olma ihtimali kaçtır? Ayrıca Ahmet'i döveyim mi?

15) Ufuk saat 15:10'da ödevini yapmaya başladı. 15:30'da bitirdi. Ercan 19:45'te başladığı ödevi saat 23:20 oldu hâlâ bitiremedi. Niye? Çünkü bi gözü televizyonda. O ödev biter mi?

16) Bir sınıfta 21 öğrenci vardı. Öğretmen yarın herkes 7'şer tane ceviz getirsin dedi. Tüm çocuklar ceviz getirdi. Salih getiremedi. Çünkü ceviz epey pahalı bi şey. Aslında babaannesi Salih'e ceviz bulmuştu ama Salih pek ceviz görmediği için yedi. Ne var bunda ayıp mı?

17) Fatma'nın evi ile okulunun arası 739 adım, Buse'nin evi ile okul arası 83 pedaldır. Hatice'nin evi ile okulu arasında ise arabaları 75 kuruş yakmaktadır. Allah burada kime "Yürü ya kulum!" demiştir?

18) Barış'ın 32'li boya kalemi var. Arda'nın ise 12'li. Uğur'un ise sadece 2 renk. Öğretmeni Uğur'a "Evladım senin psikolojik sorunların mı var?" diye soruyor. Hocam çocuğun bi mor bir de kırmızı boyası var. Ne yapsın çocuk?

19) Baki'nin 48 lirası var. Parasının 3/4'ü ile spor ayakkabı alması gerekiyor. Ama daha kesirleri tam anlamadığı için spor ayakkabıyı bir türlü alamıyor. Ya uğraşmayın şu çocuklarla, keyif mi alıyorsunuz bundan?

20) Bekir, Ramazan bayramının 1. günü 24 şeker yedi. 2. gün 18 şeker yedi. 3. gün hiç şeker yiyemedi. Bilin bakalım neden?1315 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret147913
Anket
Okuyo musunuz, kaça gidiyosunuz?