• https://www.facebook.com/yedikedi
  • https://www.twitter.com/SsszMzhDergisi

İyi, güzel, faydalı paylaşımlar

Faydalı olabildiysek ne mutlu

Yüzyılın mesleği e-ticaret uzmanlığı

Günümüz şartlarında internetsiz hemen hemen hiç kimse kalmamıştır. Bunun nedeni teknolojik gelişmelerin cep telefonlarına yansıması ve herkesin internete rahatlıkla cepten girebilmesidir.

 Hızlı ve yüksek performanslı dokunmatik telefonların ceplere girmesiyle, artık dünya ile irtibata geçmek saniyelerimizi almaktadır. Bu gelişmeler, interneti hayatımızda daha kullanılır hale getirmiştir. E-ticaretin giderek artması ile birlikte, internet bankacılığının yaygınlaşması, sonuç olarak internet ticaretini artırmıştır. Bu gelişmeler, e-ticaret uzmanlığı mesleğini değerli kılmıştır.

         İnternetten bir çorabın dahi alındığı günümüzde, bir işletmenin e-ticarete yabancı kalması düşünülemez. Böyle giderse, internetten alışveriş oranı sürekli artacaktır. Avrupa ve ABD'de internet alışverişi %25, ülkemizde ise %50'dir. Ancak hiç durmadan bu oran yükselmektedir. Gelecekte, piyasalarda büyük bir yeriniz olmasını istiyorsanız, e-ticarete gereken önemi vermelisiniz.

  E-TİCARET UZMANI

         Uluslar arası veya ülke içerisinde, internet ticareti konusunda uzman olan kişilerdir. SEO, SEM, SMM, Affiliate Marketing, E-Mail Marketing, gibi platformları kullanabilen, bu konuda eğitim almış kişilerdir. Web tasarımı, Web hosting, ve e-ticaret kapasitesini artırma konularında uzman olan kişilerdir. Bir şirketin e-ticaret hacmini artırabilen kişilerdir. Bu konuda eğitim almışlardır. Yurt dışına çalışanlar için yabancı dil şartı aranır. e-mail çalışmaları, Web sitelerinin yeni yazılımlarla zenginleştirilmesi, müşteri potansiyelini artırma ve müşterilere rahatlıkla ulaşma, gibi konularda sürekli çalışmalar yapan, internet profesörleridir.

 

           Şirketlerin web sitelerini arama motorlarında ilk sıralara çıkarmak için, web sitelerinin seo çalışmaları yaparlar. Bu işte SEO eğitim almak şarttır. İyi bir SEO uzmanı, Analitik zekâya, Yazılım bilgisine ve Tasarım bilgisine sahip olmalıdır.

              Arama Motoru Pazarlama Yani Search Engine Marketing kısa adıl SEM olan çalışmada Google Advwords ile çalışılır. Şu anda en büyük pazarlama ağıdır. Bu çalışmalar, e-ticaret uzmanlığı ile uğraşanlar için gereklidir. Dijital pazarlama yöntemleri, e-ticaret uzmanlığı için önemlidir. Google Adwords reklamı herkes verebilir.

          SMM konusunda e-ticaret uzmanı kişiler, en ileri seviyede olmalıdır. Günümüzde en etkili silahlardan biri olan SMM yani Social Media Marketing (sosyal medya pazarlama), bütün firmaların ihtiyacı haline gelmiştir. Bu pazarlama şekilleri ile birlikte, internette, e- ticaret uzmanlarıyla çalışıldığında, en iyi neticeyi verebilir.

            E-Mail Marketing uygulaması, e-mail pazarlama şeklidir. Bu pazarlamada, doğru kişilere doğru zamanda doğru e-maili gönderebilme yeteneğidir. Bu yetenek de e-ticaret uzmanlarında vardır. Reklamlar herkes tarafından oluşturulabilir. Ancak uzman olan kişinin yapacağı iş, verim ve gelir bakımından, ödenecek tutar bakımından mutlaka farklı olur. Bu fark e-ticaret uzmanı kişilerin eğitiminden kaynaklanır.

 

           Affiliate Marketing uygulaması, Siteler vereceğiniz reklam işinin e-ticaret uzmanı veya dijital pazarlamacı tarafından yapılmasıdır.

  E-TİCARET UZMANININ FAYDALARI

        E-ticaret uzmanı olan kişiler, siteniz üzerinden en iyi satışları yapabilmeniz için, gerekli olan bütün materyallere sahiptirler. Bu materyaller, yukarıda saydığımız ve bir e-ticaret uzmanının bilmesi gereken her şeydir. E-ticaret sitesinin mükemmel olması, en iyi satışı yapması, müşteri potansiyelinin yüksek tutulması, Google'da yüksek sıralarda yarışması ve en iyi verimi vermesi e-ticaret uzmanlarının çalışmaları ile mümkün olmaktadır.

467 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam112
Toplam Ziyaret158933
Anket
Okuyo musunuz, kaça gidiyosunuz?