• https://www.facebook.com/yedikedi
  • https://www.twitter.com/SsszMzhDergisi

İyi, güzel, faydalı paylaşımlar

Faydalı olabildiysek ne mutlu

Kuyudan Da Mümkündür

Kuyuya atılan Yusuf'u Mısır'a kral yapan irade, çağın Yusuflarını da kuyudan elbet çıkaracaktır.

Kuyudan Da Mümkündür kitabı 2016 yılında MGV Yayınlarından çıktı. Yazarı Muhammed Esiroğlu 1980 Çankırı doğumlu. Esiroğlu, bir süredir Anadolu Gençlik ve muhtelif dergilerle birlikte Millî Gazete'de yazılar yazıyor.

   Kitap, şartlar ne kadar ağır olsa da bir imkân her zaman vardır, kuyunun derinliğine bakıp yese kapılınmamalıdır fikrini işliyor. 

   Yazar, Batının rönesans, reform ve aydınlanma süreciyle kurduğu günümüz dünyasını insanlığın içine atıldığı bir kuyuya benzetiyor ve emperyalizmi, modern zamanın Firavun sistemi olarak tanımlıyor. Bilgi, teknoloji ve savaş üçlü sacayağının günümüz zulüm düzeninin devamını sağlayan unsurlar olduğunu belirten Esiroğlu'na göre Batı medeniyetinin gelişiminde en büyük etki İslâm medeniyeti olmuştur ancak bu onun zalim olduğu gerçeğini değiştirmez. Çünkü batı medeniyeti, İslâm medeniyetinin yaydığı ışığı karanlık dünyasında söndürmüştür.

   Kuyudan Da Mümkündür kitabı şu üç başlıktan oluşuyor: Kuyuya Dair, Kuyudakiler ve İmkâna Dair.

   Kuyuya Dair başlığı altında emperyalizm, batı medeniyeti incelenirken Kuyudakiler bölümünde Müslümanların hâli pür melâli irdeleniyor. Bu bölümde Müslümanların yakalandığı taklitçilik hastalığı, yenilmişlik duygusu, ekonomik ve ticari kuşatma, eğitim ve kültür düzleminde Müslümanların bir fotoğrafı çekiliyor. İmkâna Dair bölümü ise kuyudan çıkış için sarılmamız gerekenleri gösteriyor bir bakıma. Yazar burada ilk iş olarak kendi kavramlarımıza sarılmamız ve fetih aşkını yeniden kuşanmamız gerektiğine dikkat çekiyor. Atılmış bulunduğumuz emperyalizm kuyusundan çıkışan bireysel çabalarla mümkün olmadığının anlatıldığı bölümde çözüm de İslâm Birliği olarak gösterilirken bu ideali sırtına yükleyen dava olarak ise Millî Görüş işaret ediliyor.

   Kitap şu cümlelerle kapanıyor: Evet, kuyudan da mümkündür. Bizleri kuyuya atanları da, kuyuyu da ve uzatılan urganı da iyi bir şekilde idrak etmemiz gerekir. Kuyu yükselmemiz için bir fırsat olmalı. Tutunduğumuz urgan bizi köleliğe değil, sultanlığa götürmeli. Bizi kuyuya atanlara karşı vaat ettiğimiz şey adalet ve merhamet olmalı.  

Kitabı online olarak şu linkten satın alabilirsiniz: MGV Yayınları
704 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam113
Toplam Ziyaret158934
Anket
Okuyo musunuz, kaça gidiyosunuz?