• https://www.facebook.com/yedikedi
  • https://www.twitter.com/SsszMzhDergisi

İyi, güzel, faydalı paylaşımlar

Faydalı olabildiysek ne mutlu

2. El eşya dünyasının farklı yapısı

İkinci el eşyaya artan talebin ülkemizde yeni bir akım haline gelmesi bu pazarın Avrupa'da ve diğer ülkelerde kullanılmadığı anlamına gelmemektedir.


   Bilhassa Avrupa, Amerika gibi ülkelerde insanlar kullanmadıkları eşyaları yine kendi evlerinin önlerinde satışa sunabilirler. Ancak ülkemizde bu sistem bu şekilde ilerlemektedir. Ülkemizde ikinci el eşya almak için ikinci el eşya alan yerlere başvurabilirsiniz. Kullanmadığınız eşyaları satmak ve onlar üzerinden bir maddi kazanç elde etmek için de ikinci el eşya alan yerlerle iletişime geçerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

   İkinci el eşya almak ve satmak isteyen birçok kişi için internet üzerinden erişebileceği ikinci el eşya pazarlarına ait iletişim bilgilerine ulaşabilirler. Bulunduğunuz ile ait ikinci el eşya pazarı ile ilgili internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz. İkinci el eşya alan yerlerde eşyaların alımı ile ilgili birçok kriterler bulunmaktadır. Eğer bir beyaz eşya alacaksanız beyaz eşyanın halen kullanılabilir durumda olması maksimum dört yıl kullanılması ve garantisinin hala devam ediyor olması gerekmektedir. Garanti süresi devam etmeyen ürünlerin alımı da gerçekleşmektedir ancak ikinci el eşya alan yerler ve eşyaların satışında herhangi bir garanti ve teminat vermemektedir Bu nedenle elektronik eşyaları alırken garantisi hala devam eden ve az kullanmış olan ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde yaşayacağınız sorunlar karşısında bir muhattap bulamayacaksınızdır. Ancak mobilyalarda bu tarz bir sorun gözetmeksizin ikinci el eşya alım yapabilirsiniz. Mobilyalar elektronik eşyalara göre daha az riskle satışa sunulmaktadır.

   İkinci el eşya alan yerlerde mobilyalar içinde belirli kriterler bulunmaktadır. Elbette bu kriterlerin başında bu mobilyalarında çok fazla kullanılmamış olması ve çok büyük sıkıntılar arz etmemesi gelmektedir. Elektronik eşyalarda yaşanan ikinci el eşya sorunları mobilyalarda sık yaşanmamaktadır. İkinci el eşya alan yerler ile ilgili birçok bilgiye sahip olabilirsiniz bunun için internet üzerinden yaşadığınız ilin ikinci el eşya pazarları ile ilgili bilgi almanız size yetecektir. İnternet üzerinden birçok platformda ikinci el eşya satışı gerçekleştirmenize aracı olmaktadır. Bu platformlarda ikinci el eşya satışı yapabilmek için sadece eşyalarınızın fotoğraflarını ve belirlediğiniz fiyatı yazmanız yeterli olacaktır.
 
1425 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret190551
Anket
Okuyo musunuz, kaça gidiyosunuz?