• https://www.facebook.com/yedikedi
  • https://www.twitter.com/SsszMzhDergisi

İyi, güzel, faydalı paylaşımlar

Faydalı olabildiysek ne mutlu

Kapitalizm dinine dair 22 tespit

Kapitalizm bir dindir ve ritüelleri, kutsalları vardır.

   Kapitalizm, bir avuç insanın cenneti için milyarlarca insanın yaşamını cehenneme çeviren batıl bir dindir. Her batıl dinde olduğu gibi kapitalizm dininde de uydurulmuş ritüeller, kutsallar vardır. 

1-Kapitalizm dininde kişinin ulvileşmesi servet biriktirerek olur. Kişi sürekli mülk ve servet edinir. Bunları üst üste yığar ve biriktirir. Bu çileli bir iştir. Kişinin ne kadar çok mülkiyeti varsa kapitalist bir toplumda gördüğü itibar da o kadar fazla olur.

2-Kapitalizm dininde kendisinden yardım istenilen kişi sermaye sahibidir. Adeta, “Rızık bende, sen Allah’ı bırak bana yalvar” der.

İşe alır, işten çıkarır.

Ekmek verir, ekmeği keser.

Bazen bağışta bulunur, bazen fazlasıyla geri alır.

3-Kapitalizm dininin de kendine has bayramları vardır. Bu bayramların ortak özeliği mensuplarını sürekli tüketmeye daha fazla tüketmeye sevk etmesidir. 

Bu bayramlar, yılbaşı gecesi, sevgililer günü, anneler günü, babalar günü, doğum günü vesaire..

4-Kapitalizm yoksulluğu büyüterek, toplumun geniş kitleler halinde kendisine tapınmasını sağlar. Kalabalıkların sloganlar atması adeta yağmur duası gibidir.

Örneğin işçiler kalabalık yığınlar halinde yürüyüş ya da miting düzenler, ücret artışı talep ederler. Ya da çiftçiler mahsüllerinin para etmesi için gösteriler yaparlar.

Kapitalizmin tanrısı kitlelerin kendine yalvarmasından hoşnut olur. Bazen rahatsız olur ki o zaman farklı yöntemlerle göstericileri cezalandırır.

5-Kapitalizm dininin de tapınakları vardır: AVM’ler, stadyumlar, sinemalar bu dinin tapınaklarıdır.

AVM’lerde alışveriş huşu içinde yapılır. Lüzumlu, lüzumsuz her şey sepete konulur. Bu dinin mensupları tükettikçe mutlu olurlar, tükettikleriyle mutlu olurlar.

Stadyumlar ayrı bir şenliktir,  her taraftarın kendi virdi, kendi kutsal rengi vardır.

Herkesin tuttuğu takım en büyüktür, deplasman maçlarına gidenler hicret ediyormuş hazzına kapılırlar.

6-Kapitalizmde bilgi edinmek Allah’ın rızasını kazanmak için değil, piyasada yer kapmak, daha çok para kazanmak içindir. Dirsek çürütmenin gayesi sınıf atlamaktır.  

Biz nasıl faydasız ilimden Allah’a sığınıyorsak, bir kapitalist de karşılığında para olmayan bir bilgiyi edinmekten kaçınır.

Eline geçen meblağın astronomik olması onun için bir müjdedir, kurtuluştur, felah bulmadır.

7-Nasıl kilisede ikonlar varsa kapitalizm dininin de ikonları vardır: Markalar, logolar, para sembolleri (€,$)

8-Biz sadakada, infakta bereket olduğuna inanırız. Kapitalizm dininde ise sermaye sahibi harcadıkça kazanır. Onun harcaması piyasada itibarını arttırır ve bir şekilde harcadıkları yoksullardan kendine geri döner.

9-Kapitalizm dininde ter akıtarak çalışan kaybeder,  yaz-kış iklimsel değişmelerden etkilenmeyen ortamlarda yaşayıp para satanlar ise mütemadiyen kazanırlar. Para satanlar, dolar düştüğünde de kazanırlar, dolar yükseldiğinde de. Zaten yükselişler ve düşüşler onların daha çok kazanması içindir.

10-Dindar bir kapitalist elini eteğini dünyanın pis işlerinden çekmiştir. Tabi ona göre pis işlerinden. Ne çoban olur ne de çiftçi. Oturduğu kulede dünyanın tüm servetinin kiliseye akmasını bekleyen bir rahip gibidir.

11-Biz nasıl tüm yeryüzüne hakikati taşımaya dair bir hedef belirlemiş isek, İlay-ı Kelimetullah diyorsak, kapitalizm de böyle bir hedef belirlemiştir. İlay-ı sekülerizm. Tüm dünyayı sekülerleştirmek, yaşamın her alanını Allah ve peygamberden arındırmak, tüm insanların yaşama biçimini piyasa koşullarına göre belirlemek.

12-Biz nasıl zulme boyun eğmez ve zalime teslim olmaz isek kapitalizm dininde de aynı şekilde merhamete yer yoktur.

Piyasayı doğal seleksiyon belirler. Zayıflar elenir, güçlüler kazanır.

13-Kapitalizm dini yoksulların omuzlarında yükselir. Yoksulluk dünya şartları gereğidir. “Veren el” sermaye sahibidir ve karşısındaki elleri “alan el” olarak görmek ister.

14- Tüm batıl dinlerde olduğu gibi kapitalizm dininin de hurafeleri vardır: “Nazar etme ne olur, çalış senin de olur!” kapitalizm dininin hurafesidir. Devasa servetler çalışarak değil, rantla ya da para satarak elde edilir. İmar rantı, usulsüz ihale vesaire...

15-Kapitalizm dini de eşitlikten yanadır. Zengin ya da yoksul herkes için ekmeğin fiyatı aynıdır. Kırmızı ışıkta geçmenin cezası aynıdır. Yani fiyatlarda ve cezalarda eşitlik vardır. Tabi gelir dağılımı, ücretlendirme gibi konularda uçurum olması kapitalizmin doğası gereğidir.  Dünyanın en zengin 62 kişisi 3 milyar 700 milyon insandan daha fazla servete sahiptir.

16- Kapitalizm dininin kâfir ilan ettikleri vardır. Bunlar çiftçi (tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişiler), esnaf ve zanaatkârdır. Kapitalizm ücretlendiremediğini kontrol edemez, bunu bildiği için onları yok etmek ister. Öğrenciler, işçiler, memurlar, din adamları ve işsizler kapitalizmin kontrolündedir.

17- Kapitalizm dini ev düşmanıdır. İçinde ekmek pişen, bahçesinde turşu yapılan eve tahammül edemez. Kapitalizm içinde üretim yapılmayan konutları sever.

1+1, 2+1 apartman dairelerini, az çocuklu çalışan kadın ve erkeği, potansiyel kreş ve huzurevi müşterilerini sever.

Otomobilleri çekirdek ailelere göre dizayn eder.

İnsanların yürümesine tahammül edemez. Mutlaka petrol ya da doğal gaz tüketmelerini ister.

18-Kilise nasıl cennet satıyorsa kapitalizm de aynı şekilde haz/hedonizm satar. Kilise sattığı cennetin sahibi değildir, üretmemiştir, üretmediğini satar. Kapitalizm de hazzın sahibi değildir. Haz insanın hormonlarıyla ilgilidir.  İnsanı da hormonları da kapitalizm üretmemiştir ama insanlara haz satmakta maharetlidir. Kapitalizm dünya cennetini vaat eder.

19- Biz “Allah’tan geldik ve Allah’a döneceğiz” deriz, “Hayat, iman ve cihattır” deriz. Kapitalizmin de temel sloganları vardır. Kola’yı boğazınıza dikler ve “yaşam budur işte” der. “Hayatın gerçek tadı”, “mutluluk yaşadığın yerde” gibi spot cümleleri vardır.

20- Kapitalizm dininin mensupları yeni bir ayetin gelmesi gibi yeni bir teknolojik ürünün, bir üst modelin, daha üst modelin gelmesini beklerler. Her üst model çıktığında kalpleri titrer.

21- Kapitalizm dininin de dua kitapları vardır: Bunlar kişisel gelişim kitaplarıdır. Okuyup kişisel olarak gelişeceksinizdir ve sınıf atlayacaksınızdır.

22- Kapitalizm dininin insanların omzunda bir yük, ayaklarında bir zincir olmasına son verebilecek yegâne yol, sistem, inanç İslam’dır.

 Bugün 7 milyar 600 milyon insanın gündem yapması gereken asıl mesele küresel sömürü sistemidir.  

Biz Müslüman’ın, Müslüman olsun ya da olmasın her insanın can, din, mal, akıl ve nesil emniyetinden sorumluyuz.

Müslüman olsun ya da olmasın her insanın kendini güvende hissedeceği, refahtan pay alacağı, onuru incitilmeden ve gelecek kaygısı duymadan yaşayabileceği bir dünyanın tesisi bizim sorumluluğumuzdur.

Bugün yeni bir dünyanın kurulması, adil bir düzene geçilmesi kapitalizmin tasfiyesi ile olacaktır.

Not: AGD Genel Başkanı Salih Turhan'ın 1 Aralık 2018 tarihli konuşmasından alınmıştır.

1452 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam120
Toplam Ziyaret190565
Anket
Okuyo musunuz, kaça gidiyosunuz?