• https://www.facebook.com/yedikedi
  • https://www.twitter.com/SsszMzhDergisi

İyi, güzel, faydalı paylaşımlar

Faydalı olabildiysek ne mutlu

Batılın Hakkı engelleme aşamaları

Batılın Hakkı engellemek için başvurduğu 8 yöntem nedir?

   
   Hak ve Batıl mücadelesi ilk insandan beri devam ediyor. Hak yolunun yolcuları Batıl tarafından hep aynı yöntemlerle engellenmeye çalışılıyor. Herhangi bir yer veya zamanda Hak adına, iyilik adına ortaya çıkan herkes, hemen hemen aynı engellerle karşılaşıyor. Batıl, iyiliği engellemek için bu 8 yöntemi devreye sokuyor. Şayet siz de böyle bir mücadelenin içindeyseniz veya böyle bir şeye kalkışacaksanız muhtemelen aynı yöntemlerle karşılaşacaksınız. Peki Batılın başvurduğu bu 8 yöntem nedir?


   Muhittin Hamdi Yıldırım Hocanın yazdığı Muhtasar Cihat İlmihali adlı kitapta "Batılın Hakkı Engelleme Aşamaları" bölümünde bu yöntemler ayrıntılı olarak anlatılıyor. Biz burada bu yöntemlere adı geçen kitaptan yararlanarak kısaca değineceğiz.

1) Yok sayma
   Batılın Hak ile mücadelede ilk başvurduğu yöntem yok saymadır. Hakkın mücadelesinin dikkat çekmemesi için ilk olarak bu yola başvurur. Mücadelenin devamlı olmamasını umar.

2) Alay etme
   Yok sayma işe yaramadığında alay etme aşaması başlar. Allah Kur'an'da şöyle buyurur:
   Yazıklar olsun o kullara ki, kendilerine her peygamber geldiğinde onu alaya alırlardı. (Yasin 30)
3) Dolaylı ikaz
   Alay etme işe yaramadığında ikaza başvurulur. Örneğin Peygamber Efendimiz tebliğine ısrarla devam edince Kureyş'in temsilcileri Ebu Talip'e gelerek "Yeğenin bizim ilahlarımıza hakaret ediyor. Atalarımızı dalalette gösteriyor, bizi ahmak yerine koyuyor. Ya sen de aradan çık veya sen de ortaya çık kozlarımızı paylaşalım." dediler. Peygamberimiz de bunun üzerine "Allah'a yemin olsun, eğer bunlar bir elime güneşi, diğer elime ayı getirip koysalar yine de davamdan vazgeçmem. Ya bu işi tamamlayacak yada bu uğurda feda olacağım." diyerek kararlılığını ortaya koymuştur.
4) Teklif-Tehdit
   Batılın 4. yöntemi teklif ve tehdittir. Nitekim Peygamberimiz ikazlara aldırmayınca Kureyşliler ona "Seni Mekke'nin idarecisi yapalım. Hastaysan tedavi edelim. Güzel kadınlarımızdan istediğini verelim. Yeter ki ilahlarımıza dokunma, kötü söz söyleme." teklifiyle gelmişlerdir. 
5) Baskı
   Batıl, teklifleri reddedilince ve tehditlerine aldırılmayınca baskı uygulamaya ve düşmanlık yapmaya başlar.  
6) Şiddet
   Baskılar gittikçe dozunu artırır ve Batıl artık şiddete başvurur. Bu konuda Yüce Allah Kur'an'da şöyle buyurur:
   "Hatırla ki, kâfirler seni tutup bağlamaları veya öldürmeleri yahut seni yurdundan çıkarmaları için sana tuzak kuruyorlardı. Onlar sana tuzak kurarlarken Allah da onlara tuzak kuruyordu. Çünkü Allah tuzak kuranların e hayırlısıdır. (Enfal 30) 
7) Ambargo
   Şiddetten sonraki yöntem ambargodur. Hakkı engelleyemediğini gören batıl bu sefer her yönüyle ambargo uygulamaya başlar. Bu aşamada Hakkın sabır ile karşı koyması gerekir.
   "Ey iman edenler! Siz kendinize bakın. Siz doğru yolda olunca sapan kimse size zarar veremez. Hepinizin dönüşü Allah'adır. Artık O, size yaptıklarınızı bildirecektir. (Maide 105)
8) İmha
   Buraya kadar uyguladıkları hiçbir şeyin işe yaramadığını gören Batılın temsilcileri son olarak imha yöntemini uygulamaya koyar ve Hakkı ortadan kaldırmak ister. Bunu için de suikastler, cinayetler ve nihayetinde savaşa başvurur. 
  
1121 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret182689
Anket
Okuyo musunuz, kaça gidiyosunuz?