• https://www.facebook.com/yedikedi
  • https://www.twitter.com/SsszMzhDergisi

İyi, güzel, faydalı paylaşımlar

Faydalı olabildiysek ne mutlu

Afrika üzerine bazı mitler

Afrika denince aklınıza ne geliyor? Hah işte o gelen şey acaba doğru mu, yoksa yanlış ya da eksik mi?

   
   Özel bir hastanede sıra beklerken sehpanın üzerindeki dekorasyon, ekonomi ve otomobil dergileri arasından Lacivert Dergi'yi farkedince uzanıp aldım. Dosya konusu olarak Afrika'nın seçildiği sayı oldukça güzel ve doyurucu yazılarla doluydu. Derginin sayfalarını çevirirken "Kendine bırakılmayan kıta" hakkındaki mitleri görünce bu yazı daha fazla kimseye ulaşmalı dedim.

   Afrika denince kafamızda oluşan imge ne kadar gerçek? Bu algı kimlerin çabaları sonucu oluşuyor ve kimlerin çıkarına hizmet ediyor diye düşündüm. Birol Biçer'in "Yeni başlayanlar için Afrika atlası" başlıklı yazısından Afrika üzerine 8 mite değinilen o yazıyı paylaşmak istiyorum.

AFRİKA ÜZERİNE BAZI MİTLER

   55 ülkenin, yüzlerce farklı etnik yapının, çok farklı kültürlerin yaşadığı ve 2 bini aşkın dilin konuşulduğu Afrika'ya  dair dünyaya mal olmuş eksik ya da yanlış başlıca "mit"leri şöyle bir sıralayalım:

  • Afrika savandan ve vahşi hayvanlardan ibarettir: Oysa kıtada Batılı şehirleri aratmayan sanayileşmiş bölgeler de az değil.
  • Tüm kıta fakirlik içindedir ve öyle kalacaktır: Evet özellikle Sahra altı Afrika'da nüfusun yüzde 47'si günlük 1,25 dolar ile yaşıyor ancak kıta yavaş da olsa gelişiyor ve nüfusun üçte biri orta sınıf mensubu.
  • Afrikalılar modern teknolojiye ulaşamıyor: Daha 2013 yılında Afrika'da cep telefonu ulaşımı yüzde 80'lere ulaşmıştı. Üstelik mobil teknolojiler sağlıktan tarıma, yasadışı avcılıktan fakirliğin önlenmesine dek akla hayale gelmedik alanlarda yaygın kullanımdalar.
  • Kıtada sanat üretimi yoktur: Afrikalı şair ve yazarların popülerliği giderek artıyor. Müzisyenler ise yıllardır popüler. Sadece dünyanın ikinci büyük film endüstrisi Nijerya sineması yılda 2 bin film üretiyor.
  • Afrikalılar sıkıntılarından kurtulmak için çaba göstermiyorlar: Sadece Afrikalı diasporanın kıtaya gönderdiği yıllık destek 58 milyar dolar. Bu tüm yabancı organizasyonlar tarafından yapılan yardımların üzerinde.
  • AİDS ve benzeri hastalıklar tüm kıtada yaygındır: Bazı bölgelere mahsus bu durum 30 milyon kilometrekarede yaygınmış gibi gösteriliyor.
  • Afrika'da ülke yönetimleri büyük çoğunlukla antidemokratik ve darbecidir: Bağımsızlık mücadelelerinin başladığı 1960'lardan beri inişli çıkışlı bir grafik hâkim. İyi örnekler de var.
  • Afrika'da herkes herhangi bir yerde bir kulübede yaşar: Hâlâ kulübelerde yaşayanlar var ama Nijerya'da 21 milyon nüfuslu Lagos gibi şehirler de az değil.
Not: Yazının tamamını şuradan okuyabilirsiniz.
756 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret186858
Anket
Okuyo musunuz, kaça gidiyosunuz?