• https://www.facebook.com/yedikedi
  • https://www.twitter.com/SsszMzhDergisi

İyi, güzel, faydalı paylaşımlar

Faydalı olabildiysek ne mutlu

Siyer-i Nebi Yarışması nedir?

Anadolu Gençlik Derneği'nin düzenlediği sınav hakkında ayrıntılı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.


   Siyer-i Nebi yarışması ya da sınavı Anadolu Gençlik Derneği tarafından birkaç yıldan beri düzenlenmektedir. Anadolu Gençlik Derneği hakkında bilgi için şu yazımızı okuyabilirsiniz: AGD nedir, ne iş yapar?

   Siyer-i Nebi Sınavı 2013 yılından beri yapılan ödüllü bir yarışma. Daha önceki yıllarda başka dernekler ve Anadolu Gençlik şubeleri tarafından da yapılan sınav 2013'ten beri AGD Genel Merkezi tarafından düzenli olarak yapılmakta. Önceleri sadece liseler için olan yarışmaya sonradan ortaokul öğrencileri de dahil edildi. Yarışmaya başvurular www.efendimizinizinde.com adresinden yapılıyor. Yine bu sitede AGD tarafından yapılan açıklamada yarışmanın amacı şöyle özetleniyor.

   "Her genç yetiştirilmeyi bekleyen bir çiçektir. Bizim için susuz ve ekilmemiş topraklardaki her gencimiz feda edilmeyecek kadar değerlidir ve baharı başlatacak çiçeğin tohumunu atmak vazifesi bizlerindir.
Fidanlar erken yaşlarda eğilirler, şekil alırlar. Gençlerimiz de ortaokul/lise çağlarında şekillenirler ve aldıkları şekilleri çevrelerine aksettirirler.
Ülkemiz gençliğinin içerisinde bulunduğu durum ortadadır. Gençlerimize bulundukları konumu, kendilerine kalan mirası ve gidecekleri rotayı vermek için yarışmamız çok önemlidir.
Türkiye geneli ortaokul ve lise öğrencilerinin katılacağı Siyer-i Nebi Yarışması hedefi doğrultusunda, Peygamberimizin Hayatını gençlerimizin örnek alması son derece mühimdir."
   Siyer-i Nebi Sınavı ortaokullar ve liseler için ayrı ayrı düzenleniyor. Güz döneminde liseler için düzenlenen yarışmanın ortaokul ayağı ise ilkbaharda, nisan ayında gerçekleştirilecek.

ÖDÜLLER

Yarışmada genel merkez ödülleri olduğu gibi her şubenin ayrı ödülü var. Genel Merkez ödülleri:
1. 5.000 TL
2. 4.000 TL
3. 3.000 TL
4. 2.000 TL
5. 1.000 TL

SORULAR HANGİ KİTAPTAN?

   Sınav sorularının çıkacağı siyer kitabı her yıl değişiyor. Bu yıl sorular Dr. Münir Muhammed Gadban'ın "Kardeşliğe Davet Hz. Muhammed (S.A.S)" adlı kitabından çıkacak. Kitaplar Anadolu Gençlik Derneği şubeleri ve şubelerce belirlenen noktalardan tedarik edilebilecek.


Siyer-i Nebi Yarışmasının 2019 yılı takvimi şu şekilde:
  • Son Başvuru: 15 Kasım 2019
  • Sınav Tarihi: 15 Aralık 2019
  • Sonuçların Açıklanması: 30 Aralık 2019
  • Ödül Töreni: 31 Aralık 2019


5338 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam83
Toplam Ziyaret193654
Anket
Okuyo musunuz, kaça gidiyosunuz?