• https://www.facebook.com/yedikedi
  • https://www.twitter.com/SsszMzhDergisi

İyi, güzel, faydalı paylaşımlar

Faydalı olabildiysek ne mutlu

Hilfü'l Fudûl hareketi ve Şiir

24/08/2020

Bir gün bir adam Kâbe'nin yanında bir şiir ateşler!

Dr. Ali Muhammed Sallabi'nin Siyer-i Nebi kitabını okurken Hilfü'l Fudûl hareketinin kurulmasına sebep olan şeyin Mekke'ye ticaret için gelen bir adamın okuduğu şiir olduğunu öğrendim. Şiirin harekete geçirici ve sonuç alıcı bu etkisine şahit olduğum bu olayı aşağıda aktarmak istiyorum.


Yemen'in Zebid şehrinden gelen bir adam ticaret malı ile Mekke'ye geldi. Âs İbni Vail ondan o malı satın aldı ama adamın parasını vermedi. Bunun üzerine Zebidli adam, ona karşı Kureyş eşrafından yardım talep etti. Ancak Âs'ın aralarındaki değerinden dolayı ona yardım etmediler. Bunun üzerine Zebidli adam Kâbe'nin yanında durdu. Fıhr'ın evlâtlarından ve bütün mürüvvet ve şeref sahiplerinden yardım isteyerek yüksek sesle şu manadaki şiiri dile getirdi:

"Ey Fıhr'ın evlatları koşun! 
Şu evi uzak, cemaati uzak,
Malı, Mekke içinde mazlunun yardımına koşun!
İhram bağlamış, saçı dağınık
Umresini tamamlamamış,
Hicr ile Hacerü'l-Esved arasında,
Ey adamlar, yardıma buyurun!
Beytullahil-Harem şüphesiz şeref sahipleri içindir,
Facir, gaddar ve hainin giydiği elbiseye harem yoktur!

Zübeyir İbni Abdulmuttalib ayağa kalktı ve şöyle dedi: Bu, terk edilecek bir şey değildir. Bunun üzerine Beni Haşim, Zühre ve Beni Teym İbni Mürre kabileleri Abdullah İbni Ced'an'ın evinde toplandılar. Abdullah İbni Ced'an onlara güzel bir yemek ikram etti. Harem ayı olan Zilkade ayında anlaşmayı imzaladılar. Kılı ıslatan bir deniz olduğu sürece, Sebir ve Hira dağları yerinde durdukça hakkı verilene kadar bir tek el olup mazlumun yanında ve zalimin karşısında olacaklarına dair Allah'a yemin ederek anlaştılar.

Daha sonra Âs İbni Vail'den Zebidlinin hakkını alıp ona teslim ettiler. Kureyşliler bu anlaşmayı Fudül yani faziletliler anlaşması olarak adlandırdılar. 

1024 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam118
Toplam Ziyaret190563
Anket
Okuyo musunuz, kaça gidiyosunuz?