• https://www.facebook.com/yedikedi
  • https://www.twitter.com/SsszMzhDergisi

İyi, güzel, faydalı paylaşımlar

Faydalı olabildiysek ne mutlu

Ali Başar
ali.boz42@gmail.com
İsra Suresindeki İsrail
23/09/2018
   Muhterem cemaat, bugünkü köşe yazımızın mevzuu İsra Suresindeki miraç hadisesinin israille olan muhteşem bağlantısı anlatılacaktır. Elindeki kumandayı bırak, izlediğin diziye bir reklam arası ver. Dizini kırmana gerek yok, rahatta beni dinle. Öncelikle uyuklamadan İsra Suresinin şu ilk 10 ayetini oku. Sonra devam edelim.
 
1 - Kulu Muhammed'i geceleyin, Mescid-i Haram'dan kendisine bazı âyetlerimizi göstermek için, etrafını BEREKETLİ kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya götüren Allah, her türlü noksan sıfatlardan münezzehtir. Şüphesiz ki her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla gören O'dur. 
2 - Musa'ya da kitap verdik ve beni bırakıp başkasını vekil edinmeyiniz diye onu İsrail oğulları için bir hidayet rehberi kıldık.
3 - Ey Nuh'la beraber gemiye taşıyarak kurtardığımız kimselerin soyundan olanlar! Doğrusu o çok şükredici bir kuldu.
4 - Biz İsrailoğulları'na Tevrat'ta şu hükmü verdik: "Muhakkak siz, yeryüzünde iki defa fesat çıkaracaksınız ve muhakkak büyük bir yükselişle yükseleceksiniz."
5 - Birincisinin zamanı gelince, üzerinize güçlü kuvvetli kullarımızı gönderdik. Onlar, evlerin aralarına girip araştırdılar. Bu yerine getirilmesi gereken bir vaad idi.
6 - Sonra sizi tekrar o istilacılar üzerine galip kıldık ve size mallarla ve oğullarla yardım ettik. Ve toplum olarak sizin sayınızı artırdık.
7 - Eğer iyilik ederseniz, kendinize iyilik etmiş olursunuz ve eğer kötülük ederseniz yine kendinizedir. Artık diğer fesadınızın zamanı gelince, yüzlerinizi üzüntüye sokmaları, kötülük yapmaları ve ilk kez girdikleri gibi yine Beyt-i Makdis'e girmeleri, ele geçirdikleri yerleri mahvetmeleri için onları tekrar göndereceğiz.
8 - Olur ki Rabbiniz size merhamet eder. Ama siz tekrar dönerseniz biz de döneriz. Cehennemi, kâfirler için kuşatıcı bir zindan yaptık.
9 - Şüphesiz ki bu Kur'ân, insanları en doğru ve en sağlam yola iletir ve salih amel işleyen müminlere büyük bir ecir olduğunu müjdeler.
10- Ahirete inanmayanlara da can yakıcı bir azab hazırlamışızdır.
 
   Bak muhterem cemaat! Her miraç kandilinde Yüce Rabbimizin, peygamberimizi en bunaldığı dönemde büyük bir mucize olarak Kendi Katına yükselttiği anlatılır. Hatta Müslüman olmanın en büyük nişanesi namaz ibadetinin farz kılındığı anlatılır. Lakin hocalar, ilk ayetteki mucizeyi anlatmaktan diğer ayetlere bir türlü zaman ayıramaz. İlk ayette etrafı bereketli denilen Mescid-i Aksa'dan (KUDÜS); ikinci ayet Hz Musa'ya verilen kitapta Rabbimiz "Benden başkasını vekil edinmeyin" diye; üçüncü ayet Hz Nuh'la aynı gemiye binenlerin kurtulduğundan; Dördüncü ayette de İsrailoğullarının dünyada iki kez fesat çıkaracağından bahseder. Eee! Sadede gel sevgili yazar diyorsanız, anlatayım. 
 
Hani yürüyen Kur'an olmuş kimselerin dediği "Devemizi kaybetsek Kur'an'a bakardık." sözü Kerim kitabımızın her zaman ve zemine hitap ettiğinin en güzel göstergelerindendir. Biz de Miraç hadisesine, İsrailoğulları fitnesine, Nuh tufanına bakarken günümüzle olan bağına bakmamız gerekiyor. Rabbimiz İsra suresinde "ETRAFINI BEREKETLİ KILDIĞIMIZ MESCİDİ AKSA" deyimiyle ne demek istemiştir yeni anlıyoruz.
 
Petrol yatakları olan Irak.. Doğalgazı ile İran.. Su ve değerli madenleriyle Türkiye, Mısır ... Doğalgaz aramalarının savaş sebebi olabileceği Doğu Akdeniz... Kudüs'ün etrafını çevreleyen bereketli topraklardır. Bu sureyi okuyan fitne odakları, silah tüccarı ve değerli maden kokusu alan emperyalistlerin ağzı sulanıyor. Ehl-i kitabın, Hz Muhammed'i (sav) kendi çocuklarını tanır gibi tanıdıkları yine ayetlerle bildirilirken değerli madenlerin nerelerde olduğunun da bilinmemesi mümkün mü?
 
İSRA 2'de İsrailoğullarının Allah'tan başkasını vekil edinmemeleri emredilmişken tarihe baktığımızda putları ve güç sahiplerini Allah'a şirk koştuklarını görüyoruz. Allah'ın büyük bir mucizesi olarak israiloğulları yeryüzünde ilk fesat çıkarmalarının sonucu Roma tarafından dünyanın çeşitli yerlerine dağıtılmışlardı. 1789 Fransız devrimi ile başlattıkları Milliyetçilik fitnesi ile dünyanın temeline dinamit koyan ve ikinci fitneyi başlatıp devam ettirenler de yine israiloğullarıdır. Doğu Türkistan'dan Fas'a kadar olan coğrafyadaki ırkçı/sömürgeci fitnenin devamı da bu sebepledir.

İsra 3'te Hz Nuh Kavminin çok az kişi gemiye binip kurtulduğu anlatılır. Bir üst ayetle bağımsız konu gibi görünebilir ama günümüzde görüyoruz ki :
Aynı gemideyiz diyenler en büyük stratejik ortak olarak Yahudi ve Hristiyan egemenliğindeki devletleri görüyor. Birilerinin Allah'tan başkasının vekil olarak kabul edilmemesi gerektiğini bilip aynı gemideyiz diye ortalarda dolaşması biraz absürt kalmıyor mu?
 
Muhterem cemaat! Bak! İsra dördüncü ayet gereği İsrailoğulları "Etrafı bereketli kılınan Mescidi Aksa" civarında (Doğu Akdeniz, Suriye, Türkiye, Kıbrıs, Mısır) büyük bir fitneye hazırlanıyor. Bu fitne odağı kendini gizleyecek Gargat ağaçları bulacaktır. Bu ağaçların ismi bazen Rum, bazen Amerikan, bazen Rus, bazen daeş, bazen pkk olur. Ama uyanık olup ağaçlar ardına saklanan yahudinin fikrini öldürmezsen bu fitne daha da büyüyecek. Amik ovasında hadislerde geçen Melheme-i Kübra; kendi düşüncelerinde ise Kıyamet Savaşını başlatacaklar.
 
İsra 7'de buyurulduğu gibi kötülüğe devam eden İsrailoğullarını durdurmak için BEYTÜL MAKDİS'E GİRMENİN ZAMANI GEÇİYOR.
 
Hemen Müslüman alemi olarak bir araya gelip kendi aramızdaki mezhep/ırk ayrımını bırakalım. Asıl fitnecilerin üzerine gidelim.
 
Yoksa hocalar miraç hadisesini hutbelerde hikaye gibi ağlayarak anlatmaya devam edecek. Yatsı namazları sonrası Amenerrasulu ayetinde okuduğumuz "Bize kafirler topluluğuna karşı yardım et." slogandan öteye geçmeyecek.
 
Nasıldı o Uğur Işılak eseri:

Hak sözü işittik duyduk
Yine de şeytana uyduk
El açmaya yüz kalmadı.

Aklınızı vurun taşa
Çözüm aramayın boşa
Sunulacak tez kalmadı.1520 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Filistin'in Kurtuluşu Pamuk İpliğine Bağlı - 09/10/2023
Evde huzur kalmamışsa vatandaş Filistin'i, Doğu Türkistan'ı, Arakan'ı, Yemen'i nasıl düşünsün?
Kulakkı-3 - 16/08/2023
Kul hakkına giren kul: Hakkı.
Filin Kulağı Fildir - 21/05/2023
Siz, siz olun hayallerinize sahip çıkın. Çalmasınlar.
Güzel Milletiz Vesselâm - 18/02/2023
Evet coğrafya kaderdir fakat coğrafyanın iklimine, sosyolojik durumuna ve jeopolitik yerine göre tedbir almamak da büyük kederdir.
Gemiyi Batırmadan Karaya Varalım! - 21/09/2022
Hepimiz aynı gemideyiz ama birileri gemiyi deliyor.
Kendi Köyümüzde Kiracıyız! - 29/05/2022
Uygulanan tarım ve hayvancılık politikaları ile yıllarca elimizin altında olan bu nimetler artık kolay ulaşamayacağımız bir hâl alıyor. Haram olmasa bile cebimizi düşünerek kendimize haram edeceğiz gibi...
Yetenek Havuzu - 01/03/2021
Genç erozyonuyla mücadele: Bir millet çöl olmasın.
Vay Benim Emeklerim! - 14/11/2020
Sömürü düzeni bitsin istiyorsan adaleti tesis etmek için çalışmalısın.
Pardon Patron! Bi'Şey Diicem! - 09/03/2020
Organize iyilik nerede?
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret182689
Anket
Okuyo musunuz, kaça gidiyosunuz?