• https://www.facebook.com/yedikedi
  • https://www.twitter.com/SsszMzhDergisi

İyi, güzel, faydalı paylaşımlar

Faydalı olabildiysek ne mutlu

Ali Yıldız
alixyildiz@gmail.com
Normal Saçlar İçin
12/08/2018

 

            Elime aldığım şampuan kutusuna, saçlarımdan damlayan suların müsaade ettiği kadarıyla gözümü açmaya çalışarak bakarken gördüm ki üzerinde “normal saçlar için” yazıyor. Peki bir şampuanın üzerinde neden “normal saçlar için” yazar? Böyle bir şampuan kullanıyorsam ne düşünmeliyim kendim hakkında? Ya da bir şey düşünmeli miyim? Bilmiyorum ben düşündüm. Önce normal bir insan olduğumu hissettirmesinden dolayı bu iyi bir şeydir herhalde dedim. Normal insan, düz yani. Yeri gelmişken belirteyim düz lise mezunuyum ve bu da övündüğüm nadir şeylerdendir.

            Banyodan çıktıktan sonra normal insan olmak o kadar da iyi bir şeymiş gibi gelmemeye başladı. Aklım şampuan çeşitlerindeydi. Araştırınca onlarca belki de yüzlerce şampuan çeşidi olduğunu öğrendim ve her birini öğrendikçe kendimi sıradan, önemsiz biri gibi hissettim. Alışveriş merkezinde aradığım normal saçlar için olan şampuanı bulamayınca görevliye sorduğumu hayal ettim. Görevli burun kıvırarak yardımcı oldu bana. Nihayetinde normal saçlı bir insan dedi herhalde ve beni önemsemedi. Sonra hayalime bir başkası dahil oldu ve görevliye ince telli saçlar için hacimlendirici şampuan aradığını söyledi.  Nedense onu daha böyle özgüven sahibi, ne aradığını bilir birisi gibi çizdim kafamda. Görevli ona daha bir hevesle yardım etti. Çünkü ne istediğini bilen, özel biriydi o. Onu görünce görevliyi meşgul edişimden dolayı pişman oldum.

            Sonra saçlarım dedim acaba kullandığım şampuandan dolayı üzülüyor mudur ya da tepkili midir bana? Yani meselâ “Normal ney lan, normal ney? Sensin normal. Bi baksana hiç mi özelliğim yok Allah’ın düz adamı?” falan gibilerinden kızıyor mudur bana? Gayet mümkün abi. Sonuçta bunun rengi var, kalınlığı var, dalgalı ya da düz oluşu var. Hatta saçların da ihtiyaçları, ona iyi gelen şeyler olabiliyormuş. Şampuan çeşitlerini araştırınca öğrendim bunu.

            Her saça göre şampuan varmış. Şu çeşitlere bir baksanıza Allah’ınızı severseniz: Sarı, açık sarı saçlar, siyah saçlar, kahverengi, beyaz, gri saçlar için. Yağlı saç, kuru saç için. İnce telli, kalın telli saçlar için. Düz, dalgalı, kıvırcık saçlar için. Kepekli, cansız, yıpranmış, boyalı, permalı, röfleli, hatta hassas saçlar için. İşlem görmüş saçlar için şampuan varmış. (Aklıma “ısıl işlem görmüş sucuk benzeri ürün” geldi. Onun konumuzla alakası yok elbette.) Kolay elektriklenen saç varmış abi. Saç böyle bi anda sinirleniveriyor sanırım. Böyle bir saç için şampuan varmış. Yavaş uzayan saç için şampuan varmış. Saç dediğin zaten yavaş uzamaz mı?

            Şampuanlar meğer saçlara neler neler yapabiliyormuş? Canlandırıyor, besliyor, nemlendiriyor, bukle belirginleştiriyor, düzleştiriyor, pürüzsüzleştiriyor, hacimlendiriyor, saçı ağırlaştırmıyor, yapılandırıyor, uzamasına yardım ediyor, yatıştırıyormuş. Yatıştırıcı şampuan varmış. Sanırım bu kolay elektriklenen saçlar için. Şampuan saça “Gel abi otur şöyle, hele bi soluklan.” Diyormuş meselâ. Kepek ve dökülme karşıtı şampuana ne demeli?

-          - İyi günler ben sizden kepek karşıtı şampuan aldım ama kepek sorunum hâlâ devam ediyor.

-          - Hımm. Bu şampuan kepek karşıtı ama sadece prensip olarak karşı. Siz kepek önleyici şampuan kullanmalısınız.

-          - Kepek karşıtı ve kepek önleyici şampuanlar farklı mı?

-          - Tabii ki…

            Her konuda olduğu gibi bu konuda da sizi şımartabilecek ürünler mevcut. Örneğin yulaf sütü içeren şampuan ile saçınızı şımartıp tepenize çıkartabilir, erkekler için şampuan kullanıp erkeklik gururunuzu okşayabilirsiniz. Ya da en iyisi… Evet en iyisi cılkı çıkmadan vazgeçebilirsiniz çünkü “kırılma karşıtı parlaklık şampuanı” neyse de “kahverengi saçlara özel elmas parlaklık kazandıran şampuan” nedir yahu!

            Valla saçım kusura bakma başımın üstünde yerin var ama normal saçlar için olanını geçtim köpürsün yeter diyorum artık. Zira ben bu kadar detayda boğulurum.

 639 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Hayat dışarda, bilgisi sınıfta - 28/10/2018
Öğrenmek başkadır yaşamak başka.
Salçalık bir domatesin son günü - 15/10/2018
Hiçbir hayal küçük değildir.
Ayıp aranıyor - 08/09/2018
Başkalarının eksikliği sizi tamamlar mı?
Cep telefonunun çekmediği yerler - 29/08/2018
Kuşatmayı yarabilmek için önce ondan haberdar olmak gerekir.
Biz bu dünyaya ölmeye mi geldik? - 18/07/2018
Tamam hepimiz öleceğiz eyvallah da sıkıntı büyük!
Şu deccalin sesini biraz kısar mısınız? - 01/04/2018
“Artık onun için müzik, kadın güzelliğini belirgin bir hale sokarak kitleleri büyülemeye yarayan bir şey değildi.”
Hırslı kurbağa - 30/08/2017
Vaktiyle iki arkadaş kurbağa varmış. Birlikte gezip tozarlarmış. Hop senin zıp benim derken bir gün nasıl olmuşsa kendilerini bir süt güğümünün içinde bulmuşlar.
Mutluluğun sırrını arayan adam - 25/07/2017
Mutluluğun sırrı neden hep uzaklarda aranır ki?
Huzur istemiyorsanız bunları yapın - 16/09/2016
Bir takvim yaprağının arkasında "Huzur için küçük sırlar" başlıklı bir yazı gördüm. Oradaki tavsiyeleri ters çevirince bu yazı çıktı.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam110
Toplam Ziyaret158931
Anket
Okuyo musunuz, kaça gidiyosunuz?