• https://www.facebook.com/yedikedi
  • https://www.twitter.com/SsszMzhDergisi

İyi, güzel, faydalı paylaşımlar

Faydalı olabildiysek ne mutlu

Ali Yıldız
alixyildiz@gmail.com
Hırslı kurbağa
30/08/2017

Vaktiyle iki arkadaş kurbağa varmış. Birlikte gezip tozarlarmış. Hop senin zıp benim derken bir gün nasıl olmuşsa kendilerini bir süt güğümünün içinde bulmuşlar.

Bir süre panik olmuşlarsa da sonra durup ne olduğunu anlamaya çalışmışlar. Bakmışlar ki bir süt güğümünün içindeler. Güğümün ağzı yüksekte ve gittikçe daraldığı için çıkmaları mümkün değil. Biri diğerine göre daha sakinmiş. Yüzme biliyoruz nasılsa aheste aheste yüzelim Allah büyük demiş. Diğeri ise bir an önce buradan kurtulmalıyız deyip çırpınıyormuş. Diğerinin sakinliği de onun sinirini bozuyormuş. Diğerine "Süt güğümünün içindeyiz. Ayaklarını biraz hızlı çırp, çırp ki tereyağı topağı oluşsun. Yeterince büyük bir tereyağı topağı oluşturabilirsek üzerine çıkar ve güğümün dışına zıplayabiliriz." demiş. Diğer kurbağa oralı olmamış. Keyifle yüzmeye devam etmiş.

Çırpınan kurbağa ise pek bir azimliymiş. Sürekli çırpınıyor arada ise tereyağı topağı oluşmuş mu diye kontrol ediyormuş. Bir müddet buna devam ettikten sonra sinirleri bozulmaya, neden tereyağı oluşmuyor diye söylenmeye başlamış. Ama o pes etmezmiş. Madem öyle daha hızlı çırpınmalıyım deyip hızlanmış. Hızlanmış ama bir süre sonra kollarının,  bacaklarının  dermanı kesilmiş. Artık bırakın çırpınmayı normal yüzmeyi bile beceremiyormuş. Hesaplarına göre şimdiye çoktan tereyağı topağının üzerinde olması gerekiyormuş. Oysa yüzemediği için sütün içine bir girip bir çıkar hâle gelmiş. Arkadaşının bu halini gören sakin kurbağa gel, gel demiş. Bana tutun biraz. Heder ettin kendini.

Öbürü kızgınmış ona. Sen de çırpınsan şimdiye birlikte o tereyağı topağını çoktan oluşturmuş ve güğümün dışına çıkmayı başarmıştık demiş. Sakin kurbağa pek oralı olmadan konuşmuş. Bak kardeşim çabalamak, gayret etmek güzel fakat bilmediğin bir şey var. Biz süt güğümünün içindeyiz. Sütü çırparak tereyağı elde edemezsin. Ayran olsaydı anlardım, demiş. Diğer kurbağa biraz şaşkın “ne, nası... ne dedin” diye kem küm edecekken güğümün ağzından içeri bakan bir kadın “Tüüüü gözü körolmayasıca kurbağalar sütün içine düşmüş” deyip güğümü devirmiş. İki arkadaş kurbağa da evlerinin yolunu tutmuşlar.

Sakin kurbağa vay arkadaş diyormuş bu çocuk hiç değişmeyecek. Hırsından ölüyordu neredeyse. Hırslı kurbağa ise eve gidince ilk iş olarak Google’a “sütü çırpınca tereyağı olur mu” yazıp incelemeye koyulmuş.1283 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Fetih vs. Dünyayı Ele Geçirmek - 19/06/2024
Neymiş efendim, başka milletlerin toprak bütünlüğüne saygı! Onlar için bizim sınırlarımız hiçbir anlam ifade etmiyor.
Bayram Gelmiş Biz Yokken - 08/05/2024
Olman gereken zamanda, olman gereken yerde değilsen varlığının pek bir hükmü yoktur.
Dünya Bir Köyse Muhtar Kim? - 19/04/2024
Projeler, hedefler, vizyonlar havada uçuşuyor. Tüm adaylar projeleriyle geliyor. (Destekli sallıyoruz, demek istiyorlar.)
Yazdıklarım Beni Bağlamaz - 13/04/2024
Ne diyordum? Yazmak lâzım. Sen yazmazsan, ben yazmazsam nasıl çıkar bu dergi?
Hayat dışarda, bilgisi sınıfta - 28/10/2018
Öğrenmek başkadır yaşamak başka.
Salçalık bir domatesin son günü - 15/10/2018
Hiçbir hayal küçük değildir.
Ayıp aranıyor - 08/09/2018
Başkalarının eksikliği sizi tamamlar mı?
Cep telefonunun çekmediği yerler - 29/08/2018
Kuşatmayı yarabilmek için önce ondan haberdar olmak gerekir.
Normal Saçlar İçin - 12/08/2018
Her şeyi şımarttık, her şeyi. Saçlar dahil.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam112
Toplam Ziyaret190557
Anket
Okuyo musunuz, kaça gidiyosunuz?